Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Millele pöörata tähelepanu välisturgudele laienemise puhul?

Igal alustaval ja kasvaval ettevõttel tekib ühel hetkel küsimus, kas jääda ainult koduturule või vaadata veidi kaugemale ning siseneda välisturule. Muu hulgas tuleks ennast sel juhul kurssi viia makseviisidega, mida välisturgudele laienemisel on võimalik kasutada. Lähemalt räägib SEB käibekapitali- ja arvelduslahenduste divisjoni direktor Maarja-Maria Aljas.
  • Sobiv makseviis aitab kokku hoida kulusid, planeerida käibekapitali liikumist ja likviidsust ning kindlustada, et äri toimiks.
  • Lepingulistesse suhetesse astudes mõelge läbi kõik riskid!
  • Küsige finantstoodete kohta julgelt nõu oma finantspartnerilt.

Kui koduriigis tegutseva ettevõtte eelis on see, et kultuuritaust ja äritavad on tuttavad ja osatakse ette aimata, kuidas asju ajada, siis välisturul ei pruugi see nii olla. Kõik see, mida ühel turul võetakse iseenesestmõistetavana, võib teisel turul olla ootamatu.

Üheks väga oluliseks teguriks välisturgudele sisenemisel on teave pangatoodete kohta. Makseviisidest rääkides võib piltlikult paigutada skaala ühte otsa ettemakse ja teise järelmaksu ning nende vahele veel terve hulga lahendusi, nagu akreditiivid, pangagarantiid, dokumentaalsed inkassod ja faktooring. Millist toodet valida? See, mis tagab lepingu parima toimimise, sõltub tegelikult sellest, milliseid riske soovitakse maandada ja millist probleemi lahendada.

Näeme oma igapäevatöös pangas väga palju eri suuruses ja tegevusvaldkonnaga ettevõtteid ning tuleb tõdeda, et Eesti ettevõtted ei julge end eriti lepingulises mõistes kaitsta. Miks see nii on? Eraisikuna on ju loomulik kindlustada oma kodu, vara ja reisimine… Sageli ei tea ettevõtjad aga pakutavaid võimalusi, ei julge olla võrdsed suurte ettevõtetega või peavad oma äri kindlustamist liiga keerukaks ja kalliks. Tegelikult peaks aga iga ettevõte enda jaoks selgeks tegema, millised on uutele turgudele sisenemise riskid, nõudma sobilikke lepingulisi tingimusi ning küsima vajadusel rohkemgi, kui alguses välja pakutakse!

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta eAkadeemia külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.