Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Millega peaks ettevõte arvestama investori ja ärikiirendi valikul?

Fortumo asutaja Rain Rannu soovitused alustavale ettevõtjale investorite ja ärikiirendite valikul.
  • Investoril ja ettevõtte omanikul peaks olema hea tööalane klapp.
  • Kiirendi tuleks valida valdkonnapõhine, sest nii saab sealt rohkem väärtust.
  • Ära mõtle äri müümisele, vaid ehita üles nii hea firma, et seda tahetakse osta.

Millega peaks ettevõte arvestama investori valikul?

Siin on oluline, et investoriga loodav suhe oleks pikaajaline. Tegemist ei ole ühekordse rahaülekandega – investoriga tuleb koos töötada mitu aastat. Väga tähtis on, et investori ja firma asutaja vahel oleks hea tööalane klapp ning ühine arusaam sellest, kuidas ja kui kiiresti peaks äri kasvama. Samuti peaks investor olema kursis valdkonnaga, kus firma tegutseb, et ta saaks jagada väärtust ja raskel hetkel aidata.

Millisel juhul kaaluda liitumist kiirendi või inkubaatoriga?

Kiirendid ja inkubaatorid on väga populaarsed, aga nende vahe on päris suur. Maailma tippkiirendid on palju tugevama tasemega kui mõned juhuslikud kiirendid. Äärmiselt oluline on valiku tegemisel aru saada, mis on kiirendi pakutav lisaväärtus näiteks klintide ja investorite saamisel ning kas konkreetne kiirendi suudab just sinu äri aidata. Vahel on valdkonnale spetsialiseerunud kiirendid palju kasulikumad kui need, mis töötavad igasuguste idufirmadega.

Millal peaks mõtlema oma äri müümise peale?

Firmasid sageli ostetakse, mitte ei müüda. Kui ettevõte loob midagi väga väärtuslikku, siis tekib ka huvilisi, kes soovivad seda osta. Mina soovitan ehitada väärtusliku firma, mille tooteid kliendid ostavad, ja mitte mõelda sellele, millal seda ettevõtet müüa saaks. Kõik head firmad saavad niikuinii ostupakkumisi. Ükskõik kui palju sa ka ei ürita halba firmat müüa, nagunii see ei õnnestu.

Soovitused alustavale ettevõtjale

Kõige olulisem soovitus on see, et tuleb lihtsalt peale hakata. Esimene samm on alati kõige raskem. Sageli antakse alla juba siis, kui ei saada oma ideele sõpradelt positiivset tagasisidet. Nii kiiresti ei maksa loobuda: alati tasub astuda esimene, teine ja kolmaski samm ning vaadata, kuhu need viivad.

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta eAkadeemia külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.