Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Mille poolest erineb ingelinvestor teistest investoritest?

Lähemalt räägib Eesti Äriinglite Assotsiatsiooni EstBAN tegevjuht Heidi Kakko.
  • Äriingel investeerib isiklikku raha.
  • Äriingel investeerib raha kõrval ka aega, kogemusi ja aitab kontaktidega.
  • Äriinglite piiriülese koostöö maht kasvab iga aastaga.

Äriingel võtab investeeringud oma taskust ning tavaliselt konkureerib üks või teine investeering tema teiste hobidega, nt spordi ja vaba aja veetmise võimalustega. Seetõttu ei kaalu ingelinvestor ainult investeeringu rahalist aspekti, vaid ka seda, kui palju aega ta peaks investeeritavasse ettevõttesse reaalselt panustama.

Enamasti on raha alustava ettevõtte edukaks arendamiseks vaid üks vajalik tegur. Ingelinvestorite investeering koosneb aga alati kolmest komponendist: rahast, ajast, mida panustatakse ettevõtjaga suhtlemisele ja ettevõtte arendamisele, ning kontaktivõrgustikust. Tänu sellisele lähenemisele on väga mõistlik ettevõtte algstaadiumis kaasata ingelinvestoreid, kes suudavad lisaks rahale aidata ka oma kogemuste ja kontaktidega.

Eestis on saanud äriinglitest varase faasi ettevõtluse ökosüsteemi väga oluline osa, sest kui alustav ettevõte hakkab oma toodet-teenust turule tooma, siis ta ei saa tihtilugu pangast laenu ja ka EASi pakutavate toetuste hulk on selles etapis väga piiratud. Eesti äriinglid investeerivad juba päris aktiivselt, näiteks eelmisel aastal investeerisid assotsiatsiooni 115 liiget kokku 8,8 miljonit eurot, mis on Eesti mastaabis väga arvestatav summa.

Lisaks on Eesti äriinglid väga hästi võrgustunud, neil on head koostöösuhted Põhjamaade, Balti riikide, Saksamaa, USA ja Suurbritannia äriinglitega. Viimasel ajal on laienenud ka piiriülene koostöö ning eelmisest aastast võib välja tuua mitu alustavat ettevõtet, millesse on investeerinud viie-kuue riigi äriinglid.

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta eAkadeemia külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.