Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Kes on äriinglid?

Eesti Äriinglite Assotsiatsiooni (EstBan) tegevjuht Heidi Kakko selgitab, kes on äriinglid ja kuidas nende kaudu investeeringuid saada.
  • Äriinglid on investorid, kes otsivad uusi põnevaid investeerimisvõimalusi.
  • Äriinglite poole võiks pöörduda ettevõtja, kes soovib oma äri rahvusvaheliseks kasvatada.
  • Eesti äriinglid investeerivad tavaliselt 20 000–200 000 eurot.

Äriinglid on reeglina keskmisest varakamad eraisikud, kes investeerivad alustavatesse ettevõtetesse, kellel on plaan oma äri suureks kasvatada ja see Eestist kaugemale viia. Inglid teevad seda tavaliselt sel põhjusel, et valitud valdkond meeldib neile või nad tunnevad seda hästi. Äriinglite eesmärk on aga siiski teenida kasumit – nad ei ole filantroobid.

Äriinglid investeerivad väga varases faasis ettevõtmistesse, millega on seotud veel teatud riskid: tehnoloogia ei ole ennast veel tõestanud, soovitakse minna uuele turule või on eesmärk olemasolevat majandusharu oluliselt muuta. Ainult ideest aga ei piisa. Enne kui äriingli poole pöörduda, peab meeskonnal olema korralik ülevaade turust ja sihtrühmast – tõestus, et turul on nende toote või teenuse järele reaalne vajadus.

Ettevõtjal peaks äriingli poole pöördudes olema valmis esmane paarileheküljeline äriprojekt ning umbes kümnest slaidist koosnev esitlus, kus on kirjeldatud sihtgrupp, turu suurus, kasvuambitsioon, summa, mis ta äriinglilt vajab, ja tähtaeg, millal ta selle tagasi saab.

Summa, mida Eesti äriinglid tavaliselt investeerivad, on 20 000 – 200 000 eurot. Poole miljoni euro suurune investeering on maksimaalne, milleks siinsed äriinglid praegu võimelised on. Investeering võib tulla konverteeritava laenu vormis või algusest peale investeeringuna omakapitali, mille korral äriingel saab vastava osaluse ettevõttes.

Äriinglite kohta saab informatsiooni Eesti Äriinglite Assotsiatsiooni kodulehelt www.estban.ee. Seal on kirjeldatud parim praktika, mida võiks teada iga ettevõtja, kes soovib äriinglite kaudu täiendavat kapitali kaasata, samuti standardtingimused ning kelle poole pöörduda.

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta eAkadeemia külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.