Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Äri alustamine: Mari Martini õppetunnid Tallinn Dollsiga

Tallinn Dollsi asutaja Mari Martin jagab alustavale ettevõtjale oma kogemusest soovitusi, kelle nõu tuleks ettevõtlusega alustades kuulda võtta ning mis on tema suurim õppetund ettevõtjana.
  • Ärge kuulake nii palju teisi, vaid usaldage oma sisetunnet.
  • Õpikulahendused ei pruugi olla tänapäeva maailmas kõige õigemad.
  • Proovige ja katsetage.
  • Ettevõtjana ei saagi teie otsused kõigile meeldida.
  • Jääge endale kindlaks, aga olge õiglane.
  • Nautige protsessi!

Mis nõu te endale tagantjärele annaksite?

Alguses kuulasin palju, mida teised arvavad, ning võtsin nende nõu kuulda. Tegelikult ei oska keegi sulle täpselt nõu anda ja klassikalised stsenaariumid ei ole mingi kivisse raiutud tõde. Mõtlesime Tallinn Dollsis, et tahame klassikalist moebrändi, millel on tavapärane tootmistsükkel ning koostöö hulgimüüjatega, kelle kaudu jõutakse jaemüüjateni. See lihtsalt oli standard, mida õpetatakse koolis ja mille järgi toimib kogu rahvusvaheline moetööstus.

Nüüd arvan, et ei oleks pidanud seda nõu alguses kuulda võtma. Õnneks saime üsna ruttu aru, et selline mudel ei ole ainus võimalik, nii et otsustasime kaaluda alternatiivseid lahendusi. Alguses tundus see absurdne, aga nüüd oleme väga õnnelikud, et suutsime tavapärasest mudelist kõrvale astuda ning omamoodi süsteemi rakendada. Võib-olla on meie mudel tulevikus ka teistele kasulik.

Soovitan teistelgi järgida oma mõtteid ja enda testitud tulemusi. Proovige ja julgege teisiti mõelda. Keegi ei saa teie äris ja tegemistes teist targem olla.

Mida peate oma suurimaks õppetunniks?

Kõige suurem õppetund on olnud see, et sa ei saa alati kõigile meeldida. Kui juhid ettevõtet ja brändi, tuleb teha paratamatult otsuseid, mis kõigile ei meeldi. Tuleb seada prioriteete ning öelda mõnele asjale ei. See arusaamine on tulnud mulle päris raskelt. Nüüd aga tunnen end kindlamini, sest tean, et mul on õigus öelda ei; ma ei pea kõigile meeldima ning samuti ei pea kõigile meeldima meie bränd. Eesmärk ei ole kõigi inimeste armastus, vaid austus. Sinu otsused peavad olema õiglased, need ei pea olema alati positiivsed ja head.

Soovitused alustavale ettevõtjale

Võtke alati hästi julgelt otsused vastu ja usaldage iseennast. Alati ei saa teised teile nõu anda, otsuste raskuskese on siiski teil endal.

Nautige protsessi. Ettevõtlus on teekond, mis ei saa kiiresti otsa, ja kui te seda jooksvalt nautida ei oska, on see tee liiga raske. Protsess peab ikkagi mingil määral lõbus olema ja ettevõtlust tuleb elu osana nautida.

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta eAkadeemia külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.